Rola lidera w budowaniu turkusowego zespołu

Partnerstwo, wzajemna pomoc i praca zespołowa to podstawy funkcjonowania turkusowego przedsiębiorstwa. W turkusowej organizacji pracownicy motywują się wzajemnie do pracy, realizują się zgodnie z predyspozycjami i rozwijają się. Można postrzegać ich jako ochotników, których nie trzeba pilnować, namawiać i sprawdzać. Jak stworzyć taki zespół? Tu pomocna okazuje się rola turkusowego lidera-reprezentanta. Przyjrzyjmy się jego sylwetce bliżej i roli w budowaniu turkusowego zespołu.

Rola lidera w budowaniu turkusowego zespołu

Budowanie turkusowego zespołu

Zaufanie i odpowiedzialność w zespole

Budowa zespołu, którego praca będzie oparta na zaufaniu i odpowiedzialności wymaga czasu i zaangażowania wszystkich członków w dążenie do wspólnego celu. Partnerstwo da się osiągnąć jedynie poprzez długotrwałe budowanie relacji między współpracownikami oraz ich liderami, którzy pełnią rolę nie nadzorców, lecz doradców i mentorów.

Wagę odpowiedzialności podkreślają pracownicy pierwszej turkusowej firmy logistycznej w Polsce i Europie, PKS Gdańsk-Oliwa SA, którzy zawarli to pojęcie w firmowym Kodeksie koleżeńskim, wyznaczającym wskazówki ułatwiające sprawną i efektywną współpracę. Zapisali w nim, że w przedsiębiorstwie „każdy z pracowników w pełni ponosi odpowiedzialność za wykonywaną przez siebie pracę, a w szczególności za podejmowane przez siebie decyzje, które nie mogą być bezpodstawne – muszą być oparte na wiedzy i doświadczeniu specjalistów w danej dziedzinie.”

Podział obowiązków w zespole

We wcześniejszych artykułach wspominaliśmy już, że w turkusowym zespole pracownicy pełnią określone role zgodnie ze swoimi predyspozycjami. Nie pozostawiają współpracowników samych w sytuacji, kiedy potrzebują ich pomocy np. nie radzą sobie z nadmiarem obowiązków w danej chwili, czy potrzebują zastępstwa w przypadku nieobecności chorobowych lub urlopów wypoczynkowych.

W PKS Gdańsk-Oliwa SA praca odbywa się w autonomicznych zespołach, gdzie pracownicy dzielą się zadaniami. Pełnione przez nich role funkcjonalne zależne od specyfiki danego zespołu, mające na celu efektywny rozdział zadań między jego członków. W firmowej strukturze zespoły podzielono na operacyjne , których członkowie mają bezpośredni kontakt z klientem oraz wsparcia, gdzie osoby pomagają w obsłudze klienta poprzez działania związane z budowaniem wizerunku firmy, rozwiązywaniem kwestii finansowych, prawnych, informatycznych oraz administracyjnych.

Równe prawo wypowiedzi i wymiana doświadczeń

W turkusowej organizacji wszyscy współpracownicy mają równe prawo wypowiedzi i wymieniają się wiedzą i doświadczeniem. W tym celu odbywają się cykliczne spotkania, podczas których każdy może prezentować swoje zdanie w danej sprawie. Pracownicy szanują odmienne poglądy i przekonania.

Ważne jest także, aby ambicje danej osoby nie górowały nad efektywnością zespołu. Pracownicy uczą się wspólnie na błędach, wymieniają wiedzą i doświadczeniem między zespołami. Stosują wobec siebie konstruktywną krytykę. Czują się zobligowani do udzielania jasnego komunikatu, gdy dostrzegają niewłaściwe wykonywanie pracy przez koleżankę/kolegę zachowując przy tym szacunek do danej osoby.

Więcej o funkcjonowaniu firmy w turkusowej codzienności dowiesz się z opisu turkusowej drogi PKS Gdańsk-Oliwa SA.

Turkusowy lider a stanowiska kierownicze

Jak już wspominaliśmy w naszych wcześniejszych artykułach w turkusowej organizacji stanowiska kierownicze zostały zniesione. Dzięki temu przyjmuje się założenie, że wszyscy pracownicy są równi, bez względu na doświadczenie, staż pracy oraz zajmowane stanowiska, a ich działania w firmie oparte są na wewnątrz-zespołowej i między-zespołowej współpracy.

Każdy zespół z racji zróżnicowania charakterów poszczególnych członków potrzebuje jednak lidera, który będzie wspierał ich w podejmowaniu decyzji, prezentowaniu zespołowego stanowiska i reprezentowaniu interesów zespołu na zewnątrz. Niejednokrotnie podczas kształtowania się turkusowego zespołu okazuje się jednak, że rolę lidera pełni nieodpowiednia osoba, która zamiast wspierać zespół wykorzystuje cechy przywódcy-kierownika. Jakimi cechami powinien wyróżniać się prawdziwy turkusowy lider?

10 cech turkusowego lidera

Zaufanie

Lider musi umieć przekonać innych do swojej wizji, a jednocześnie umieć czasami powiedzieć „nie wiem”, „mam wątpliwości” i „pomóż mi”. Powinien stworzyć warunki bezpieczeństwa – ufać innym i wzbudzać zaufanie. Tylko w ten sposób możliwe jest skuteczne przekazywanie odpowiedzialności i autonomii w działaniu. Dzięki zaufaniu, którym lider obdarza pracowników możliwa jest nauka przez doświadczenie zdobywane na własnych i cudzych błędach, co jest jedną z najskuteczniejszych metod przyswajania wiedzy. Takie postępowanie zachęca innych do brania odpowiedzialności za swoje działania.

Empatia

Umiejętność słuchania ludzi i rozumienie ich potrzeb są szczególnie ważne w organizacjach turkusowych, ponieważ to właśnie tu najważniejsi są pracownicy. Lider, który potrafi dotrzeć do każdego z członków zespołu indywidualnie i dostrzec jego mocne strony. Zachęca do odkrywania indywidualnego powołania i celu, wzmacniając poczucie własnej wartości pracownika. Empatia jest również niezbędna dla zrozumienia i akceptacji odmienności poszczególnych pracowników, którzy tworzą jeden zespół. Umiejętność czerpania z tej różnorodności dla dobra firmy to bardzo istotny aspekt dla turkusowego lidera.

Współpraca

Ważna nie tylko dla lidera, ale dla wszystkich członków zespołu. Zespołowa mądrość to źródło siły i niewyczerpany zasób wiedzy. Lider wykorzystujący go w swoich codziennych działaniach inspiruje innych do działania zespołowego i korzystania z potencjału grupy.

Szczerość i transparentność

Pełna przejrzystość we wszystkich obszarach działalności zapewnia sprawny przepływ informacji, który jest niezbędny do trafnego podejmowania decyzji. Lider musi być szczery i naturalny we wszystkim, co robi, gdyż dzięki swojej wiarygodności wzmacnia zaufanie i inspiruje do zmiany. Ważne jest także, aby umieć brać winę na siebie i przyznawać się do błędów, gdyż to także buduje wiarygodność.

Elastyczność

Jest niezbędna, ponieważ ułatwia sprawne dopasowywanie się do zmian i sytuacji. Elastyczny lider łatwiej nawiązuje kontakty, dzięki czemu jego współpraca układa się lepiej. Jest otwarty na nowe rozwiązania.

Komunikatywność

Umiejętność podejmowania dyskusji, konsultacji to również aspekt niezbędny dla turkusowego lidera. Musi umieć słuchać, precyzyjnie formułować myśli, udzielać informacji zwrotnej. Tylko w takim przypadku możliwe jest podejmowanie decyzji. Umiejętności negocjacyjne, pozwalają liderowi na odkrywanie rzeczywistych potrzeb i celów podwładnych, a w konsekwencji wypracowanie kompromisu, który satysfakcjonowałby obie strony.7.     

Odpowiedzialność

Bez naturalnej, wewnętrznej potrzeby brania i dotrzymania zobowiązań nie uda się zbudować samoorganizujących się zespołów i działać w myśl większego, ewolucyjnego celu. Odpowiedzialny lider to osoba, kto swoim przykładem pokazuje prawdziwą wartość słowa uczciwość, lojalność. To także osoba asertywna, która potrafi w odpowiednim momencie powiedzieć „nie” i uzasadnić swoje zdanie przekonująco.

Charyzma

Lider powinien umieć inspirować do działania, motywować i przekazywać energię i wsparcie zespołowi. Podążanie za osobą charyzmatyczną wynika z zaufania i wiary w to, że pomysły lidera są słuszne.

Kreatywność

Dobry lider korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia potrafi stawić czoła różnym wyzwaniom i podpowiedzieć trafne rozwiązanie danego problemu. W kryzysowej sytuacji inspiruje i pobudza do myślenia. Inspiruje także do rozwoju współpracowników, wpływając na poziom satysfakcji z wykonywanych zadań i samorealizacji pracownika. Potrafi dostrzec potrzebę lub problem, a następnie opracować do niej najlepsze z możliwych rozwiązań.

Umiejętność negocjacji i udzielania informacji zwrotnej

Lider potrafi słuchać i negocjować warunki. W tym celu służy przykładem w udzielaniu informacji zwrotnej, której celem jest pomoc, a nie piętnowanie oraz zwrócenie uwagi na to, co można poprawić. Taka konstruktywna forma krytyki jest łatwiejsza w odbiorze i częściej przynosi pożądany efekt. Więcej o jej udzielaniu dowiesz się tutaj.

71 komentarzy do “Rola lidera w budowaniu turkusowego zespołu

 1. Pingback: priligy free

 2. Pingback: ipratropium bromide and albuterol sulfate side effects

 3. Pingback: what does hydroxychloroquine do

 4. hydroxychloroquine trade name Odpowiedz

  Hi there would you mind sharing which blog platform you’re
  using? I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a tough time
  deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

  The reason I ask is because your design and style
  seems different then most blogs and I’m looking for something unique.
  P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask! https://www.herpessymptomsinmen.org/where-to-buy-hydroxychloroquine/

 5. Pingback: does ivermectil work

 6. amoxicillin suspension for adults Odpowiedz

  I have been exploring for a bit for any high quality
  articles or blog posts on this sort of space . Exploring in Yahoo I eventually
  stumbled upon this website. Studying this info So i am happy to show that I have an incredibly just right uncanny
  feeling I discovered exactly what I needed. I such a lot definitely will make certain to don?t overlook this site and give it a glance regularly. http://antiibioticsland.com/Amoxil.htm

 7. Pingback: clivermectayl stromectol

 8. Pingback: priligy sale usa

 9. vefarefkeet Odpowiedz

  Интернет-магазин продает дизайнерскую мебель собственного производства по привлекательным ценам. В случае если не желаете приобретать стандартные мебельные гарнитуры, а желаете выбрать модели определенного стиля, которые будут гармонично сочетаться и станут украшением любого помещения, тогда загляните в каталог онлайн-магазина.
  Вы сможете подобрать мебель:
  · для гостиной,
  · столовой,
  · спальни,
  · прихожей,
  · кабинета.
  Мебель бренда авторского исполнения делается в разных стилях. Покупатели смогут выбрать дизайнерские мебельные комплекты для комнат, выполненных в традиционном, скандинавском стиле, провансе, арт-деко, модерне, минимализме.

  Помимо столов, стульев, шкафов, консолей и прочей мебели на интернет-сайте фирмы «Эксив» можно выбрать дизайнерские предметы декора, которые дополнят интерьер и придадут помещению особенность. Зеркала, люстры, торшеры, бра, светильники можно выбрать для каждой комнаты, прихожей, лоджии, террасы, напольные зеркала https://farming-mods.com/.
  Предметы мебели изготавливаются из натуральных по максимуму материалов с качественной фирменной фурнитурой. Для обивки мягкой мебели используются: велюр, натуральная и экокожа, рогожка, нубук, микровельвет, шенил. Каркас делается из массива дерева.
  Как сделать заказа в онлайн-магазине бренда Exiv
  В ассортименте вы можете подобрать готовые изделия и заказать изготовление мебели подходящей для вас конфигурации по личным размерам. При этом у вас будет возможность также найти цвет материала отделки.
  Окончательная цена выбранной вами мебели, изготовленной на заказ, будет зависеть от материала и размеров. Для того чтобы узнать стоимость, позвоните менеджеру по телефонам, указанным на сайте. По заказу мебель делается в среднем в течение 2-3 недель. Помимо этого можно забронировать на 5 дней понравившиеся предметы, которые будут отложены специально для вас до оплаты.
  Заказать товары в компании «Эксив» вы можете с доставкой по Москве, Подмосковью и отправкой транспортными компаниями во все регионы Рф. Стоимость доставки по Москве – 1000 р. Для того чтобы узнать стоимость доставки в другие города, позвоните консультанту или задайте вопрос в форме обратной связи.
  Оплата возможна курьеру при получении заказа наличными либо банковской картой. Также вы можете оплатить товар на сайте или по безналичному расчету. Если заказ отправляется в регионы, нужно полная предоплата.

 10. vefarefkeet Odpowiedz

  Интернет-магазин продает дизайнерскую мебель личного производства по привлекательным ценам. В случае если не желаете покупать стандартные мебельные гарнитуры, а желаете выбрать модели определенного стиля, которые будут гармонично сочетаться и станут украшением любого помещения, тогда загляните в каталог онлайн-магазина.
  Вы сможете выбрать мебель:
  · для гостиной,
  · столовой,
  · спальни,
  · прихожей,
  · кабинета.
  Мебель бренда авторского исполнения изготавливается в разных стилях. Покупатели смогут подобрать дизайнерские мебельные комплекты для комнат, выполненных в традиционном, скандинавском стиле, провансе, арт-деко, модерне, минимализме.

  Кроме столов, стульев, шкафов, консолей и иной мебели на интернет-сайте компании «Эксив» вы можете выбрать дизайнерские предметы декора, которые дополнят интерьер и придадут помещению индивидуальность. Зеркала, люстры, торшеры, бра, светильники можно подобрать для каждой комнаты, прихожей, лоджии, террасы, напольные зеркала https://farming-mods.com/.
  Предметы мебели делаются из натуральных по максимуму материалов с качественной фирменной фурнитурой. Для обивки мягкой мебели используются: велюр, натуральная и экокожа, рогожка, нубук, микровельвет, шенил. Каркас изготавливается из массива дерева.
  Как можно сделать заказа в онлайн-магазине бренда Exiv
  В каталоге вы сможете выбрать готовые изделия и заказать изготовление мебели нужной вам конфигурации по индивидуальным размерам. При всем этом у вас будет возможность также подобрать цвет материала отделки.
  Окончательная стоимость выбранной вами мебели, изготовленной на заказ, будет зависеть от материала и размеров. Для того чтобы уточнить стоимость, позвоните менеджеру по телефонам, обозначенным на веб-сайте. По заказу мебель изготавливается в среднем в течение 2-3 недель. Помимо этого можно забронировать на 5 дней понравившиеся предметы, которые будут отложены специально для вас до оплаты.
  Заказать товары в компании «Эксив» вы можете с доставкой по Москве, Подмосковью и отправкой транспортными компаниями во все регионы Рф. Стоимость доставки по Москве – 1000 р. Для того чтобы узнать стоимость доставки в другие города, позвоните консультанту либо задайте вопрос в форме обратной связи.
  Оплата возможна курьеру при получении заказа наличными или банковской картой. Кроме этого можно оплатить товар на интернет-сайте либо по безналичному расчету. В случае если заказ отправляется в регионы, нужно полная предоплата.

 11. Pingback: plaquenil for kidney infection

 12. Pingback: stromectol for rosacea therapy

 13. Pingback: ivermectin 6 uses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.