Reorganizacja w turkusowym zespole

Zmiana to trudny okres dla każdej osoby, wymagający odwagi i otwartości. Nie wszyscy radzą sobie z nią dobrze. Pisaliśmy już trochę o tym, jak przygotować się do przełomowej zmiany w całej firmie. Teraz pora przyjrzeć się procesowi zmian w odniesieniu do jednostki. Jak mądrze przeprowadzić reorganizację w turkusowym zespole?

Reorganizacja w turkusowym zespole

Turkusowy zespół

We wcześniejszych artykułach wspominaliśmy już, że w turkusowym zespole pracownicy pełnią określone role zgodnie ze swoimi predyspozycjami. Dzięki temu ich praca jest bardziej wydajna i wykonywana w terminie. Zdarza się jednak tak, że ulegają zmianom priorytety i wypracowane wcześniej cele i niezbędna jest reorganizacja. Trzeba jeszcze raz podzielić role, nakłonić osoby do zmian, a być może zrezygnować z czyjejś pomocy. Bierze to na siebie zwykle lider zespołu. Jak powinien tę informację przekazać?

Reakcja na zmianę

Każda zmiana, która następuje znienacka budzi niepokój, niepewność i niepotrzebny stres. Pierwszą i naturalną reakcją jest opór. Wynika on z konserwatyzmu natury ludzkiej, braku wiedzy, informacji, a także obaw pracownika o własne bezpieczeństwo socjalne. Związany jest on z koniecznością opuszczenia strefy komfortu – miejsca, w którym niezależnie od tego, czy było to dobre rozwiązanie, czuł się pewnie i bezpiecznie, wiedząc, co go czeka.  Tylko poprzez szczerą rozmowę i konstruktywne argumenty, przestawiające zmianę jako szansę na poprawę sytuacji i rozwój, można przekonać pracownika stawiającego opór, by ją poparł faktycznie rozumiejąc, z czym jest związana i co ją spowodowało.

Dobrze przeprowadzona zmiana

Dlatego o ile jest taka możliwość warto zaplanować wprowadzenie kluczowych reform w taki sposób, by nie powodować niepotrzebnego stresu. Do zmiany trzeba się przygotować i dotyczy to zarówno inicjatora zmiany, jak i osoby, której ma ona bezpośrednio dotyczyć. Każda wprowadzana zmiana musi być przede wszystkim przemyślana. Trzeba dokładnie określić, co ma przynieść, by nie popełnić błędu pozbycia się wartościowych pracowników i przypisania im funkcji, w której się nie sprawdzą, co stanie się powodem ich rezygnacji ze współpracy z przedsiębiorstwem.

Dlatego kluczowe jest przygotowanie strategii działania, szczera rozmowa obu stron zainteresowanych z wypunktowaniem atutów i słabszych stron osoby, której ma dotyczyć zmiana, by mogła odnaleźć się po zmianie. W turkusowej organizacji każda osoba ma prawo szukać swojego miejsca i pracując zgodnie z celem firmy spełniać się zawodowo. Należy pamiętać o tym, że tylko praca na stanowisku zbieżnym z predyspozycjami przyniesie spodziewane efekty.

Zgubna siła przypadkowości

Przypadkowość lub niewystarczająca waga przykładana do budowy planów strategicznych ma często znaczące efekty negatywne w sferze ludzkiej i organizacyjnej. Np. źle określone lub niedoszacowane cele sprzedażowe skutkować mogą wieloma problemami z zatrudnieniem, wartościowaniem pracy, oceną pracowników czy systemami motywacyjnymi. W wyniku tego na nieodpowiednie działy spada wiele problemów, które często nie powinny być im przypisywane. Szczególnie dotyczy to działów wsparcia, których pomoc jest różnie rozumiana w zależności od zainteresowanego.

Koncepcja procesowa może wspomóc ich pracę. Szczególnie w obszarze wsparcia zmian. Dokładny podział procesów i określenie ich związków pozwala precyzyjniej przyporządkować „właściciela problemu”. Jemu można pomóc, ale nie należy za niego brać odpowiedzialności.

Dlaczego zmiany są konieczne?

Najczęściej ewolucję wymusza otoczenie. Spadek sprzedaży, brak rozpoznawalności marki czy po prostu coś, co nie pozwala rozwinąć skrzydeł. Wiemy wtedy, że nadszedł czas na zmiany. Nie deklaratywne, lecz takie z prawdziwego zdarzenia. Zmuszają one, aby wznieść się ponad partykularyzmy, uzupełnić wiedzę, spojrzeć na problem holistycznie i strategicznie.

Każda organizacja dochodzi do takiego momentu rozwoju, w którym powinna poświęcić dużo czasu na analizę systemu. Niska sprzedaż produktu niekoniecznie związana jest ze słabą promocją – być może barierą w tym przypadku jest logistyka lub produkcja, a może luki kompetencyjne. Być może coś innego. Dlatego niezbędne jest narzędzie, które pozwoli na lepszą analizę stanu i uporządkuje wnioskowanie.

Metodyka zmian

Jedną z dostępnych opcji jest metoda procesowa. Mapa procesu to instrument. Metoda optymalizacji również. Natomiast mapowanie i sam przebieg optymalizacji to zagadnienia ściśle powiązane z ludźmi. Ich kompetencjami, lękami, przyzwyczajeniami i nie można ich oddzielać od zagadnień związanych z szeroko rozumianym zarządzaniem zasobami ludzkimi czy kapitałem ludzkim.

Macierz relacji i mapy procesów mogą pomóc zbudować logiczny i graficzny obraz całej firmy. Są to bardzo przydatne rzeczy, dzięki którym możemy w łatwy sposób zobaczyć, jak działa przedsiębiorstwo w całości i jaki wpływ na nie mają poszczególne zespoły. Rozpisuje się procesy, nazywa je i patrzy, jak wpływają na siebie, dodaje ludzi i opisuje ich relacje z innymi. Jest to znaczący moment dla planu, który pozwala zauważyć istotne powiązania. Spostrzega się, że nawet najmniejszy ruch i ewolucje nie pozostają bez wpływu na inne procesy. Analizując sytuację, wymuszamy na projektantach działania proaktywne. Trzeba też oczywiście pamiętać, że reforma musi być przeprowadzona w oparciu o kulturę organizacyjną.

Mapa procesu

Wielowątkowość i permanentność zmian wymaga bardzo dobrego określenia stanu wyjściowego. Wiedza o systemie musi być dobrze uporządkowana, a dobre planowanie możliwe jest jedynie na bazie wielu różnych informacji. Instrumentem przydatnym do tego może stać się mapa procesu. Ale nie ona sama w sobie, a mapowanie procesów staje się narzędziem do identyfikowania szerszego spektrum zmian – wyróżnieniu „niewidocznych”, a ważnych obszarów , tych w których ukryte są ryzyka.

Często jednak identyfikacji procesów i tworzeniu map towarzyszy inny cel. Potrzeba bieżących usprawnień powoduje, że tracimy ten najważniejszy, czyli ten w sferze ludzkiej, przygotowanie ludzi i systemu do samoregulacji. Stworzenie sytuacji, w której odgórnie wychodzi jedynie impuls zwany atmosferą, ale same zmiany są inicjowane i projektowane oddolnie.

Proces a procedura

W zarządzaniu procesowym istotne jest zrozumienie pojęcia procesu i odróżnienie go od pojęcia procedury. W wielu organizacjach oba pojęcia stosuje się zamiennie. Procedura bardzo często jest ustalona lub narzucona z góry, co jest wynikiem autorytarnego stylu kierowania czy po prostu brakiem wiedzy menedżerów. Z drugiej strony, proceduralizacja jest potrzebna, gdy np. spotykamy się z dużą rotacją pracowników. Problemem jest natomiast to, że traktujemy te procedury jako wyznacznik funkcjonowania firmy. Powinny one być wyjątkiem, a nie regułą. Warto je wprowadzać tam, gdzie trzeba, mając na względzie kulturę zmian. W turkusowej organizacji nie ma procedur, są procesy.

Reorganizacja w kilku krokach

Jak przeprowadzić reorganizację, by przebiegła możliwie sprawnie i bezstresowo? Najlepiej zaplanować ją w kilku krokach:

 1. Wypunktuj wszystkie regularne działania prowadzone przez dany zespół, tj. poszczególnych jego pracowników
 2. Wypisz wszystkie aktualnie obecne zespoły w strukturze organizacji i ich role
 3. Dla każdego zespołu przyporządkuj czas poświęcany na wymienione w 1 punkcie procesy/aktywności i wpisać je do tabeli, przyporządkowując zależności
 4. Kolejny krok to analiza pracochłonności poszczególnych aktywności. Tu trzeba sobie zadać pytanie ile wystąpień procesu może obsłużyć jeden pracownik dziennie, tygodniowo, miesięcznie.

W efekcie otrzymujemy przegląd działań zespołu. W kolejnym etapie następuje moment poszukiwania optymalizacji.

 1. Pogrupuj podobne aktywności z punktu widzenia klienta, dla którego są realizowane, czy to zewnętrznego, czy wewnętrznego. Tym samym możesz grupować zespoły, które je realizują. Dzięki takiemu łączeniu uzyskasz mniejszą liczbę, większych zespołów.
 2. Przeanalizuj, jak teraz będzie wyglądała produktywność takich zespołów, czy samo połączenie wygeneruje wzrost efektywności. Jeżeli tak, jest dobrze.
 3. Przeanalizuj, gdzie w wyniku zmian w organizacji konieczne jest zaimplementowanie nowych rozwiązań technicznych, w tym IT, zapewnienie infrastruktury, czy dodatkowych kompetencji.
 4. Przeanalizuj pracę zespołów, które obsługują wielość procesów z różnych obszarów i staramy się doprowadzić do ich większej specjalizacji.
 5. Przeanalizuj miejsca, gdzie rozpiętość kierowania umożliwia zredukowanie kadry menadżerskiej.
 6. Porównaj, czy w podobnych aktywnościach różne zespoły uzyskują różną efektywność Jeżeli jest ona różna, to warto zainicjować działania typu brainstorming, badania, analiza u GEMBA’y.
 7. Warto też się przyjrzeć bliżej, na ile zarządzanie zasobami nadąża za zmianami popytu klienta na usługi.
 8. Poszukaj jeszcze miejsc, w których mamy do czynienia ze zbyt wysoką jakością, tj. jakością, której klient nie oczekuje lub konkurencja nie nadąża za nią. Wówczas warto zastanowić się, za jaki poziom jakościowy chcesz płacić.
 9. Na koniec przeanalizuj, czy w wyniku wprowadzonych zmian nie ucierpi jakość usług dla klienta.

Choć ze względu na naturę ludzką strach przed zmianami właściwymi nadal pozostanie, to z rzetelnym przygotowaniem ich wprowadzenie nie musi być bolesne. Wprowadzając je, doceniajmy fazę ich przygotowania. W niej identyfikację rzetelnych informacji, które pozwolą dobrze określić przyświecający jej cel. Podobnie jak w morskiej żegludze ważne jest wyznaczenie zarówno kresu podróży, jak i trasy, którą chcemy przemierzyć. Pomaga w tym wiedza o systemie oglądanym przez ludzi w procesowych okularach. Mogą oni dobrze zaplanować zmianę właściwą i efektywną.

51 myśli na temat “Reorganizacja w turkusowym zespole

 1. erotik Odpowiedz

  If you want to use the photo it would also be good to check with the artist beforehand in case it is subject to copyright. Best wishes. Aaren Reggis Sela

 2. erotik izle Odpowiedz

  If you want to use the photo it would also be good to check with the artist beforehand in case it is subject to copyright. Best wishes. Aaren Reggis Sela

 3. shell download Odpowiedz

  Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She
  put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 4. https://wsocum.wordpress.com/ Odpowiedz

  Thanks for one’s marvelous posting! I really enjoyed reading it, you happen to be
  a great author.I will make sure to bookmark your blog and will often come back very
  soon. I want to encourage continue your great posts, have a nice evening!

 5. güvenilir bahis siteleri Odpowiedz

  2021 yılına gelindiğinde dünyanın dört bir yanından katılımcı sağlayan canlı bahis şirketleri,
  aynı zamanda kullanıcılarına
  gerekli bilgileri paylaşmaya devam etmektedir.Sürekli kapanan güvenilir bahis siteleri
  sık sık domain güncellemektedir.
  Yeni domainlere ulaşmak, en güvenilir bahis sitelerinin en güncel girişlerini kaçırmamak
  ve marsbahis giriş adreslerini takip etmek için hangibet.com u
  ziyaret edebilirsiniz.
  HangiBET ziyaretçilerine ve oyunculara en güvenilir bahis sitelerinin resmi giriş adreslerini
  sunan, türkiyede çok popüler olan marsbahis giriş adresini güncel tutan güvenilir bir sitedir.

  Marsbahis giriş haftada 1-2 defa kapanmaktadır.En güncel marsbahis giriş adresini hangibet
  üzerinden takip edebilirsiniz.Piyasada çok fazla fake/dolandırıcı site bulunmakta bu sitelerden zarar görmemek için
  Hangibet üzerinden en güvenilir bahis sitelerine ulaşabilir güvenli bir şekilde oyununuzu oynayabilirsiniz.

  Güvenilir bahis siteleri size daima kaliteli, yüksek bonuslu, 7-24 müşteri hizmetleri, canlı destek
  gibi özellikler sunar.
  Bu yüzden güvenilir bahis siteleri haricindeki sitelerde oynamanız önerilmez aksi takdirde mağdur olabilirsiniz.

  Mağdur olmamak adına hangibet üzerinden güvenilir bahis sitelerini tercih etmenizi öneririz.

 6. marsbahis giriş Odpowiedz

  Canlı bahis ve canlı casino platformları günümüzde tüm dünyada
  yaygın olarak tercih edilmektedir.Bu tarz sitelerin en çok tercih
  edilmesinin sebebi altyapılarda yaptıkları geliştirmeler ve
  sağladıkları güven olarak bilinmektedir.Marsbahis de bu siteler arasında yer almaktadır.Yeterince güvenilirdir ve iyi bonuslar vermektedir.

  Hangibet sayesinde marsbahiste oyun oynamak isteyen oyuncular marsbahis giriş yazıp bu
  güvenilir siteye hızlı bir şekilde ulaşabilir.

  Lisansları ve oyun sağlayacıları güvenilir olan marsbahis giriş zengin bonus ve
  promosyanları sayesinde çok tercih edilen bir bürodur.

  Marsbahis giriş sayfasında pek çok fake/dolandırıcı site bulunmaktadır bu
  fake/dolandırıcı sitelerde mağduriyet yaşamamak için marsbahis
  giriş için hangibet üzerinden giriş yapmanızı öneririz.

  Marsbahis giriş hangibet için özel bonuslar sunar hangibet üzerinden giriş yaptığınızda size
  özel bonuslar veren marsbahis giriş kaybettiğiniz
  zaman size özel %10 nakit geri ödemede yapar.
  2 Hand Casino Holdem, Sıde Bet City, Bakara, Poker, Blackjack, Lightıng Dice, Rulet, Baccarat, Üç
  Kart Poker, Sic Bo, Dragon Tiger vb. birçok farklı live casino seçeneği sunan marsbahis giriş
  oyun oynamak için güvenilir bir bahis sitesi, kaliteli, kesintisiz hizmet, 7-24
  müşteri hizmetleri ve canlı destek hizmeti
  sunar.
  Bu yönüyle her zaman için en güvenli ve cazip bahis siteleri marsbahis
  giriş ve jupwin giriş olmuştur.
  Bu sitelere giriş yapıp oyun oynamak için hangibeti tercih etmeniz önerilir.

 7. culler Odpowiedz

  Very nice post. I јust stumbled upߋn your blog and wanteⅾ to say that I’ѵe truly enjoyеd surfing around your blog posts.
  In any cɑse I will be subscribing to your rss feed and I hope you writе again very soon!

 8. clubhouse davetiye Odpowiedz

  Clubhouse davetiye arıyorsanız clubhouse davetiye hakkında bilgi almak için hemen tıklayın ve clubhouse davetiye hakkında bilgi alın. Clubhouse
  davetiye sizler için şu anda sayfamızda yer alıyor.
  Tıkla ve clubhouse davetiye satın al!

 9. https://www.facebook.com/pages/category/Health---Wellness-Website/Vital-flow-reviews-102135748499657/ Odpowiedz

  This video is presenting does vital flow work but also try to cover the following subject:
  https://www.facebook.com/pages/category/Health—Wellness-Website/Vital-flow-reviews-102135748499657/

  -vital flow for prostate

  -vitalflow prostate really works

  -vitalflow prostate support reviews

  One thing I noticed when I was researching info on does vital flow work
  was the absence of appropriate details.

  Does vital flow work nevertheless is an subject that I know something about.
  This video therefore should be relevant and of interest to you.

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Follow our video clips about does vital flow work as well as other comparable topics on

  Terrific article! That is the kind of information that should be shared around
  the internet. Shame on Google for no longer positioning this publish
  upper! Come on over and visit my website . Thanks =)

 10. rapunzel masalı Odpowiedz

  rapunzel masalı rapunzel masalı rapunzel masalı rapunzel masalı
  rapunzel masalını sesli olarak dinleyebilirsiniz. Sesli masal dinle, sesli hikayeler.

 11. muğla escort Odpowiedz

  Muğla escort sitesi sizler için Muğla escort listeler. Muğla escort sitesine giriş yap ve Muğla escort ile
  hemen görüş. Muğla escort sitesi Muğla escort ile geçireceğiniz vakitlerde iyi eğlenceler diler.

 12. Free Accounts Odpowiedz

  Our Pati.best website started to serve you years
  ago. Why did it start serving? Because we want both
  to make you happy and to be happy. If you think
  of us even a little bit, you can support us.

  Other websites may try to deceive you. Please do not obey
  them and listen to us. You can have free accounts on our
  pati.best website. In this way, really good things can come out.
  Actually, I was very hesitant while creating the pati.best site.
  But now I am really determined and I will do
  my best to provide you with the best service.

  If you really love and support me, please come with us and check
  out these quality content. Free accounts, wordpress free
  premium themes. Or if you are looking for wordpress free premium plugins, you can find
  them on our website. If you guys want a really high
  quality site, pati.best is just for you. There are many free
  accounts, including netflix, onlyfans, free fire and roblox, among free accounts. While we share wordpress
  free premium themes, we share them completely free.
  With the GPL License, we legally offer you free applications or add-ons.

  Among these plugins there are many beautiful themes or plugins.

  If you are dealing with a plugin or theme that you cannot buy and cannot buy it, do not worry.

  At this point, we will help you and make you happy.
  Not everyone can buy themes or plugins because not everyone is rich.

  These themes would be free if there were really thoughtful people.
  Plugins can be free too, but paid ones would be nice too.

  The advice to you from me will attract the money.
  If you want to make money, you should definitely invest and
  work hard. Otherwise, you won’t be rich
  or you will be poor. In this situation, perhaps you are the
  only person to be upset. That’s why we welcome you to pati.best.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *