Co to jest Turkusowa Organizacja?

co to jest turkusowa organizacja i turkusowe zarządzanie

Turkusowa organizacja 

Wyobraź sobie, że praca sprawia ci przyjemność , robisz to, co potrafisz i lubisz, nikt nad tobą nie stoi i nie wydaje poleceń.Brzmi jak piękny sen? Niekoniecznie. To podstawy nowego modelu zarządzania, który z powodzeniem wdraża coraz więcej przedsiębiorstw. Na czym polega idea turkusowej organizacji?

5 kolorów zarządzania

Zacznijmy od tego, że istnieje obecnie pięć modeli zarządzania przedsiębiorstwem. Tyle wyróżnia w swojej książce „Pracować Inaczej” Frederic Laloux. Pierwszy to Impulsywna Czerwień charakterystyczna dla mafii czy ulicznych gangów, gdzie spoiwem organizacji jest lęk, a celem utrzymanie podwładnych w ryzach. Główną cechą Konformistycznego Bursztynu jest sztywna hierarchia z podziałem na sformalizowane role, gdzie najważniejszą wartością jest stabilność.  Taka forma zarządzania istnieje np. w armiach czy w Kościele. Kolejny model to Oranż Osiągnięć, w którym firma przypomina maszynę nastawioną na osiąganie celów. Następnie wyróżnia się Pluralistyczną Zieleń, gdzie przywódca wchodzi w rolę mentora, nauczyciela, a nie dyktatora. Taki model organizacyjny bliski jest np. ruchom społecznym. Po niej następuje Ewolucyjny Turkus – najwyższy etap w świadomości zarządzania organizacją.

kolory organizacji

Turkusowa organizacja założenia

W turkusowej strategii zarządzania nie występują stanowiska kierownicze, wszyscy pracownicy są równi, bez względu na doświadczenie, staż pracy oraz zajmowane stanowiska, a działalność firmy opiera się na wzajemnej pomocy, zaufaniu i współpracy.

Podstawą samoorganizacji jest zespołowość i wspólne dążenie do celu. Decyzje może wziąć na siebie każda osoba w zespole, jednakże przed ich podjęciem ma obowiązek konsultować je z ekspertami, którzy mają w danej dziedzinie wiedzę i doświadczenie oraz osobami, których dany temat dotyczy bezpośrednio. Po zasięgnięciu opinii podejmuje ostateczną decyzję, biorąc za nią pełną odpowiedzialność. Dzięki temu możliwe jest wprowadzenie w działalności firmy nowych pomysłów i usprawnień oraz wykorzystywanie mocnych stron i talentów pracowników, co generuje większą efektywność, a tym samym zwiększa zyski firmy. Stanowiska kierownicze w zespołach zostają zniesione.

W turkusowym przedsiębiorstwie pracownicy dzielą się doświadczeniem i wiedzą, wykorzystując swoje mocne strony do wspólnego rozwiązywania problemów. Standardem staje się współpraca w zespołach i między zespołami oraz otwartość na nowe wyzwania. Wewnątrz zespołów role są dzielone tak, aby ich członkowie mogli się realizować, zachowując  najwyższą jakość obsługi klienta i wykonania usług. Ufają sobie wzajemnie, doradzają i powierzają realizację zadań wiedząc, że zostaną one wykonane jak najlepiej.

Złote zasady turkusowej organizacji

Według Andrzeja Blikle, autora bloga „Można inaczej”, zarządzanie turkusowe odbywa się w myśl zasady: „decydują ci, którzy wiedzą, a reszta ma do nich zaufanie”. Wyjaśnia on:

„W organizacji turkusowej nikogo nie trzeba pilnować, by pracował, nikogo nie trzeba oceniać ani też zaganiać do pracy kijem i marchewką. A skoro nie trzeba ani pilnować ani zaganiać, to kierownicy zamieniają się w autentycznych liderów i mentorów. Tam nikt nikomu nie wydaje poleceń, a zakres zadań każdego pracownika mieści się w czterech zasadach”:

Według przedsiębiorcy cztery podstawowe zasady działania turkusowej organizacji to:

 1. Robisz to, co potrafisz.
 2. Robisz to, co potrzebne.
 3. Jesteś za to odpowiedzialny.
 4. To, co robisz, możesz zmienić, ale z zachowaniem 1, 2 i 3.

Model turkusowego zarządzania można porównać do organizmu, gdzie każda komórka spełnia określoną rolę, a wszystkiemu przyświeca główny cel: zdrowy, dobrze funkcjonujący organizm.

W swojej książce, „Pracować Inaczej” Frederic Laloux wymienia 3 filary organizacji turkusowych:

 • Samoorganizacja (self-management), czyli zdolność członków zespołu do samozarządzania, brania na siebie odpowiedzialności i elastycznego dostosowywania się do bieżących wyzwań;
 • Pełnia (wholeness) – poczucie, że można być sobą w pracy, być akceptowanym takim, jakim się jest, brak potrzeby rozdzielenia życia zawodowego i prywatnego;
 • Cel ewolucyjny (evolutionary purpose), czyli misja i wizja firmy, ale z perspektywy firmy jako żyjącego i zmieniającego się organizmu, który ma cel życiowy, a członkowie zespołu pomagają go każdego dnia realizować.

Warto wyróżnić jeszcze czwarty filar: transparentność, czyli dzielenie się ważnymi i strategicznymi informacjami ze wszystkimi osobami w firmie (m.in. jeśli chodzi o sytuację finansową i biznesową).

Nie od razu Rzym zbudowano

Droga do stania się turkusową organizacją jest długa i wyboista. Wymaga zmiany myślenia i podejścia do pracy. Informacja o wielkiej zmianie w funkcjonowaniu firmy jest zawsze dla jej pracowników ogromną niewiadomą i wyzwaniem. Pojawiają się głosy niepewności i zwątpienia. Jak to możliwe, że nagle mają otworzyć się nowe możliwości rozwoju? Natomiast w tym przypadku jest to bardziej pytanie typu jak współpracować ze sobą w dużym przedsiębiorstwie, które tworzą osoby z różnym doświadczeniem i o bardzo różnych charakterach?

Łatwiej jest stworzyć turkusową organizację od zera niż na bazie istniejącej już firmy. Wtedy nie ma żadnych narzutów z przeszłości, wszystkie procesy można zaprojektować od zera oraz wybrać odpowiednich ludzi, którzy będą się w tym rodzaju organizacji odnajdywali, bo z pewnością znajdą się osoby, które nie będą dobrze czuły się w turkusie. W szkole nie uczy się brania odpowiedzialności, bycia liderem, przeprowadzania oddolnych inicjatyw czy szczerej komunikacji. Nie uczą nas tego w pracy, gdzie najczęściej musimy robić to, co mówią nam nasi kierownicy. W takiej sytuacji nie można się dziwić, że większość społeczeństwa nie wierzy w turkusowe idee.

Wg Laloux, aby przekształcić istniejącą organizację w turkusową konieczne są dwa warunki do spełnienia:

 • Prezes czy właściciel firmy musi być gotowy na transformację i oddanie władzy, czyli posiadać światopogląd zbieżny z turkusowym;
 • ten światopogląd musi być również rozumiany i akceptowany przez wszystkich (a przynajmniej decyzyjnych) właścicieli firmy.

Rola prezesa w turkusowych organizacjach to przede wszystkim funkcja reprezentacyjna i dbanie o zachowanie kultury dążenia i poszanowania turkusowych wartości. Nie trzeba (a wręcz nie powinno się) od razu wdrażać wszystkich pomysłów. To powinien być wolny i spokojny proces, by każda praktyka/zasada/proces były przez zespół wdrożone, zoptymalizowane i w pełni zaakceptowane.

Turkusowe organizacje przykłady:

PKS Gdańsk-Oliwa SA to pierwsze przedsiębiorstwo, które wprowadziło samoorganizację w branży TSL. Więcej dowiecie się z oficjalnej strony przedsiębiorstwa. Poniżej prezentujemy jeszcze kilka innych przykładów turkusowych firm w Polsce:

 • Grupa Szkoleniowa Halibut z Poznania
 • Brewa s.c.  Kalisz
 • HighSo​​lutions, software house z Poznania
 • Kaizendo, firma doradcza z Warszawy zajmująca się poprawą efektywności firm
 • KAMSOFT PODLASIE Sp. z o.o., Zambrów
 • LeaNCe sp. z o.o. – przedszkole, żłobek, coworking i konsulting NVC, Kraków
 • Łukasz Kaliciński i jego firmy w tym Not Just Shop (odzież dla ubogich rodzin)
 • Marco sp. z o.o.  Gliwice
 • Mentax.pl  Koszalin
 • MTA Digital w Poznaniu,
 • OXALIS Polska Paweł Winiarski, Radzionków
 • SoftwareMill, software house z Warszawy. Tworzy oprogramowanie na zamówienie dla klientów na 5 kontynentach
 • Turkusowa wieża – szkoła w Warszawie
 • Zielona wieża – przedszkole i żłobek NVC w Warszawie

Na podstawie:

Frederic Laloux – „Pracować Inaczej”

Andrzej Blikle – „Można inaczej”

24 myśli na temat “Co to jest Turkusowa Organizacja?

 1. Rubensouff Odpowiedz

  Где смотреть Евро-2020? По каким каналам можно посмотреть матчи Евро-2021?
  Полная информация на сайте
  https://cerrajerosrivasvaciamadrid.site/2021/17-smotret-evro-2021-za-1-dollar/?&partner=google&gclid=CjwKCAjwqvyFBhB7EiwAER786XgEmGWGadmuM8EI5U18YyMsh0WhzArb12WYzfzNTJr4J9d62WDaRxoCOgMQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

  Простейшие варианты где можно смотреть Евро-2020 бесплатно или за 1 доллар в месяц в качестве HD.

 2. luksusowe hotele Odpowiedz

  I must express thanks to this writer for rescuing me from such a circumstance. After surfing around through the internet and meeting things which were not beneficial, I was thinking my life was done. Being alive without the answers to the issues you have sorted out through this posting is a serious case, as well as ones that would have in a wrong way affected my entire career if I hadn’t come across your web site. Your personal capability and kindness in taking care of everything was priceless. I am not sure what I would’ve done if I had not discovered such a step like this. I can at this time look forward to my future. Thank you so much for your expert and effective guide. I will not think twice to recommend the website to anybody who should get assistance on this area.

 3. luksusowe hotele Odpowiedz

  Fantastic items from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just too wonderful. I really like what you’ve received here, really like what you are saying and the best way through which you assert it. energylandia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *