Jak pamiętacie z naszych poprzednich artykułów pojęcie turkusowej organizacji nie pojawiło się kilka lat temu, jako czasowa moda, która przeminie. O tym zagadnieniu zaczął już wspominać w latach 50 ubiegłego stulecia Deming. Temat powrócił jak bumerang w 2014 roku za sprawą książki Frederica Laloux, który sprawił, że zagadnieniem zainteresowali się zarządzający na całym świecie. Co takiego jest w tej książce, że przeczytało ją tyle osób?
Co znajdziesz w środku?
Pełny tytuł wydawnictwa brzmi: „Pracować Inaczej: Nowatorski model organizacji inspirowany kolejnym etapem rozwoju ludzkiej świadomości”. To już w pewnym sensie nakreśla tematykę zawartą na 400 stronach. Zbudowana jest z trzech części. W pierwszej znajdziecie historyczną perspektywę organizacji pracy i opis poszczególnych kolorów zarządzania i modeli organizacji, w drugiej techniczne aspekty wprowadzania turkusowej organizacji, tj. strukturę, praktyki i kulturę, zaś w trzeciej studium istniejących organizacji, które w ten sposób działają, jako dowód na to, że konstruktywna, partnerska i oparta na uzgodnionych wartościach praca, daje świetne rezultaty.
Autor wykorzystuje case study dwunastu firm, które działają w oparciu o turkusową ideę, są na rynku przynajmniej 5 lat i zatrudniają przynajmniej 100 pracowników.. Opisuje ich drogę do turkusu, ich praktyki, doświadczenia, pokazując jak wprowadzić turkus od zera, zakładając taką firmę, jak również przekształcić istniejącą firmę w turkusową. Firmy te funkcjonują w oparciu o nowy poziom świadomości człowieka, która przekłada się na całkowicie odmienny sposób zarządzania organizacjami. Wyróżnione są trzy przełomowe aspekty: samo-zarządzanie, oparcie na pełni człowieka, szukanie ewolucyjnego celu organizacji, który zastępuje próby przewidywania i kontrolowania przyszłości.
Dla kogo jest ta książka?
Prezes PKS Gdańsk-Oliwa SA Rafał Olszewski na swoim profilu na portalu Linked In napisał, że „Pracować Inaczej” jest najlepszym podręcznikiem dla osób, które chcą zagłębić się w turkusowym temacie. To jednak nie wszystko.
Książka skierowana jest w zasadzie dla każdego, kto zatrudnia lub jest zatrudniony. To propozycja zarówno osób na co dzień zajmujących się zarządzaniem, jak i pracowników przeróżnych firm, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o tym, jak wygląda zarządzanie, jakie są przyzwyczajenia i nowe trendy oraz zrozumieć, dlaczego pewne procesy w firmach, w których są zatrudnieni są określone oraz uświadomić sobie, że istnieje inna droga, być może lepsza, dająca więcej satysfakcji i spełnienia z pracy.
Może być to ciekawe studium przypadku i wsparcie szkoleniowe dla menedżerów i pracowników HR, którzy na co dzień tłumaczą, co oznacza dobra praca i jak realizować potrzeby obu stron – pracodawcy i pracowników. Warto, żeby książkę przeczytali także Ci, którym oferowane są usługi wszelkiego rodzaju consultingu, poprawiania zarządzania w firmie, by mieli świadomość, czy dane szkolenie/warsztat coś wniesie i gdzie poszukiwać możliwości rozwoju.
Plusy i minusy
„Pracować Inaczej” to jednocześnie ciekawa i wymagająca lektura. Turkusowa organizacja to niszowy temat, wciąż niedostatecznie opisany, dzięki czemu książka staje się jednym z ważniejszych źródeł w tym zakresie, obok „Doktryny Jakości” Profesora Andrzeja Bliklego.
Przede wszystkim jest to rzetelne źródło wiedzy, zawierające opisy przypadków konkretnych firm, a nie samą teorię, co do której czytelnik może mieć wątpliwości. W ten sposób przyglądając się innym przedsiębiorstwom można zastanowić się, w jaki sposób usprawnić działanie własnego. Książka unaocznia dowody, że pracy można przywrócić prawdziwy sens a ludziom możliwość realizacji w pracy własnej pasji, a przy tym, jako efekt uboczy, zwielokrotnić efektywność biznesową.
Książka zwraca także uwagę na moc sprawczą samozarządzających się zespołów, w których pracownicy sami rekrutują, planują pracę, zajmują się wykonywaniem zadań i administracją, odpowiadają wspólnie za grafiki urlopów. „Pracować Inaczej” podpowiada, że bez wykorzystania współcześnie dostępnej wiedzy z psychologii zarządzania ciężko będzie ruszyć firmom dalej.
Jedynym jej mankamentem jest długość i język, w którym została napisana – czasem zbyt zawiły, może górnolotny. Na 400 stron trzeba poświęcić czas, który w codziennym życiu znaleźć niełatwo. Zdarzają się w niej także momenty wolniejszej akcji, które można było ująć w bardziej zwięzły sposób.
Dlaczego warto ją przeczytać?
„Pracować Inaczej” może pomóc w zrozumieniu, jaką wartością w pracy jest człowiek. Książka uświadamia czytelnikowi, że prawdziwą siłą każdej firmy są jej pracownicy, ich zaangażowanie, odpowiedzialność i rzetelność w wykonywaniu powierzonych im zadań. Tak naprawdę najważniejsze nie są zyski, lecz wartości i życie w zgodzie z nimi. Jeśli postępuje się w zgodzie z własnym sumieniem i wyznawanymi zasadami, pracując w zgodzie z predyspozycjami i talentami, zyski przychodzą same, idąc w parze z zaangażowaniem.
Jeśli nie interesuje nas zarządzanie, warto po nią sięgnąć także dla poszerzenia własnej wiedzy. Po to, by mieć świadomość, w którym kierunku należy się skierować, by czerpać z pracy spełnienie, satysfakcję i nie mieć poczucia braku celu. Ładnie esencję tego stwierdzenia ujął w słowach wspomniany wcześniej Rafał Olszewski, który przyznał, że zamarzył sobie, aby „zbudować przedsiębiorstwo, w którym pracownicy odchodząc na emeryturę będą mogli powiedzieć, że zatrudnienie się w tej firmie było ich najlepszą decyzją w życiu.” Wcielenie turkusowej idei w życie może stać się dobrym pierwszym krokiem, by to marzenie spełnić.