4 Turkusowe Śniadanie w Trójmieście – relacja

trójmiejskie turkusowe sniadanie
Turkusowe śniadanie w Trójmieście. Foto: https://www.facebook.com/turkusowesniadania/

Jedną z podstaw dobrego funkcjonowania turkusowej organizacji jest wymiana poglądów i pomysłów podczas spotkań. Pomagają one usprawniać pracę w firmach, dzielić zadaniami zgodnie z kompetencjami oraz szeroko pojętą wiedzą. A gdyby tak zorganizować otwarte spotkanie dla przedstawicieli turkusowych przedsiębiorstw i wszystkich osób zainteresowanych tematyką turkusowego zarządzania podczas którego mogliby w miłej atmosferze wymienić się spostrzeżeniami na temat turkusowych praktyk?

Turkusowe Śniadania – co to takiego?

Turkusowe Śniadania to ogólnopolska inicjatywa o charakterze non profit, która zrzesza firmy i osoby prywatne zainteresowane turkusowym zarządzaniem i samoorganizacją.
Cykl spotkań zapoczątkowany w Trójmieście na chwilę obecną obejmuje już inne polskie miasta, tj. Kraków, Warszawę, Poznań, Wrocław oraz Łódź. Więcej o samej inicjatywie można dowiedzieć się ze strony internetowej wydarzenia. W środowy poranek, 29 sierpnia mieliśmy przyjemność uczestniczyć w 4 edycji Turkusowych Śniadań w Trójmieście. Wydarzenie odbyło się w przyjaznej przestrzeni gdyńskiej firmy DeSmart Agile Software House.

Najlepiej uczyć się na przykładach

Każde z Turkusowych Śniadań składa się z dwóch części – prelekcji gościa specjalnego oraz panelu dyskusyjnego. Tym razem w roli mówcy wystąpił założyciel poznańskiej firmy informatycznej High Solutions, Adam Matysiak, który zdał relację z funkcjonowania Turkusowych Śniadań w Poznaniu, przedstawił turkusowe praktyki w swoim przedsiębiorstwie oraz opowiedział o szkoleniu w jednej z pierwszych firm turkusowych – znanym gliwickim producencie etykiet z osiemnastoletnim stażem – firmie Marco.
Matysiak jest nie tylko szefem prężnie rozwijającej się firmy, lecz także autorem video-bloga Turkusowy Prezes, na którym w formie krótkich filmów dzieli się swoimi spostrzeżeniami oraz przeprowadza wywiady z propagatorami turkusowej organizacji.

Turkusowe zarządzanie w High Solutions

Swoją kilkudziesięciominutową prezentację Matysiak rozpoczął od krótkiego przedstawienia High Solutions oraz swoich bezpośrednich inspiracji do stworzenia turkusowej organizacji, wśród których wymienił film „Slumdog. Milioner z Ulicy”, a także książki Michała Szafrańskiego „Zaufanie czyli waluta przyszłości” oraz „Szef, który ma czas” Andrzeja Jeznacha. Następnie przywołując cytat

„ludzie zatrudniani są dla kompetencji twardych, a zwalniani przez kompetencje miękkie”

opisał turkusowe zarządzanie w High Solutions oparte na zarządzaniu przez wartości, omawiając wdrożone praktyki, rodzaje spotkań oraz inicjatywy motywujące i wspomagające pracę, jak np. ściana wdzięczności – tablica z podziękowaniami za dobrą współpracę, warsztaty z programowania oraz kurs językowy dla chętnych.

Dyskusja w miłej atmosferze

W drugiej części Turkusowego Śniadania przyszedł czas na pytania. Około dwudziestu uczestników usiadło z prelegentem w kółku, aby odnieść się do przedstawionej prezentacji. Rozgorzała burzliwa dyskusja, która toczyła się jednak w przyjaznej, swobodnej atmosferze. Poruszono kilka bardzo ważnych zagadnień, takich jak turkusowy proces rekrutacji, rozstanie z członkiem zespołu, zasadność spotkań i ich wpływ na pracę, ankiety badające poziom satysfakcji z pracy, zespołowe celebrowanie sukcesów, elastyczne godziny pracy, nielimitowany urlop i zwolnienie chorobowe, samozatrudnienie, transparentność wynagrodzeń w turkusie, tolerancja i równość w pracy oraz komunikacja własnych oczekiwań.

Turkusowe Śniadania to doskonały pomysł na wymianę biznesowych doświadczeń i przeprowadzenie burzy mózgów na temat wdrażania nowych praktyk. Rozmowy toczą się przy kawie, w swobodnej atmosferze, sprzyjającej przyswajaniu wiedzy. Jeśli chcesz zaznajomić się z nowym podejściem do pracy, poznać ciekawych ludzi i ich poglądy, to warto się tam wybrać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *